Limoncello – co to za likier i skąd pochodzi?
Limoncello jest jednym z popularniejszych likierów, wyróżnia się wyrazistym i orzeźwiającym smakiem. Rozkoszując się jego wyjątkowym aromatem, warto chwilę pochylić się nad jego genezą i przenieść do miejsca, w którym limoncello się narodziło, czyli do Włoch.
Chociaż Włochy w pierwszej kolejności kojarzą się z pizzą, to mają szereg innych symboli, w tym wśród trunków alkoholowych. Przykładowo nie znajdziemy Włocha, który nie zna limoncello. Jeśli więc lubimy cytryny i chcielibyśmy skosztować italskiego alkoholu innego niż ten z winnic, to likier będzie strzałem w dziesiątkę.
Jak powstał likier limoncello?
Trudno jednoznacznie określić, jaka jest data powstania tego trunku, bo mieszkańcy wyspy Capri, a także wybrzeża Sorrento i Amalfi we Włoszech przekazywali sobie przepis z pokolenia na pokolenia. Niektórzy twierdzą, że likier cytrynowy spożywano już za czasów najazdów Saracenów.
Oficjalnie mówi się o początkach XX wieku, kiedy to prowadząca pensjonat na Capri Maria Antonia Farace produkowała likier z uprawianych we własnym ogródku cytrusów. Po latach, kiedy już skończyła się wojna jej wnuk Max Channel otworzył niedaleko willi Alexa Minte bar. To właśnie w nim serwował likier przyrządzany według przepisu babci. Następnie w 1988 r. siostrzeniec Channela, Massimo Canale, zarejestrował znak towarowy „Limoncello”.
Z czego produkuje się likier limoncello?
Tak, jak sugeruje nazwa, podstawą likieru limoncello są cytryny. Do produkcji wykorzystuje się ich skórki, które poddaje się maceracji w alkoholu etylowym. Skórki są w nim zanurzone przez 3 tygodnie. Po tym czasie dodaje się syrop cukrowy, a następnie filtruje. Taki dobór składników sprawia, że likier łączy w sobie kwaśny smak cytryny ze słodyczą. Nie bez znaczenia jest miejsce produkcji likieru i odmiana cytryny, jaką się do tego wykorzystuje. Oryginalne limoncello powstaje tylko na obszarze pomiędzy Massa Lubrense a Vico Equese bądź na Capri i stosuje się tylko skórki cytryny Sorrento ChOG.
Z czym podawać likier limoncello?
Uważa się, że limoncello ułatwia trawienie, dlatego we Włoszech często serwuje się likier po obiedzie albo kolacji. Ze względu na swój cytrynowy aromat i orzeźwienie wprowadza w pozytywny nastrój, co jest pożądane podczas spotkań towarzyskich.
W zależności od tego, czy zamierzamy serwować likier limoncello w czystej postaci, czy będzie składnikiem koktajli, podaje się go w innej temperaturze. W pierwszym przypadku likier nalewa się do kieliszków od razu po wyciągnięciu z zamrażarki. Jeśli jednak ma być wykorzystany w drinku, może być w temperaturze pokojowej.
Limoncello jest trunkiem uniwersalnym i stosuje się go także jako dodatek do tortów, ciast i lodów. Może też przełamać smak sałatki owocowej.
Drinki z likierem limoncello
W Polsce najczęściej limoncello dodaje się do drinków. Aby je przygotować, nie musimy być wytrawnymi barmanami ani mieszać wiele składników. Oto dwie ciekawe receptury, jakie powinniśmy wypróbować.
Pierwsza opcja jest na bazie prosecco. Do kieliszka dajemy nieco lodu, do tego 50 ml likieru limoncello, 150 ml prosecco i 50 ml wody gazowanej. Do drinka dajemy kilka listków mięty i plasterki cytryny.
Druga propozycja jest dla osób lubiących słodko-gorzkie połączenia. Do kieliszka jak wyżej dajemy lód, cytrynę i liście mięty. Następnie wlewamy 50 ml soku z cytryny, 30 ml ginu, 50 ml likieru limoncello, 50 ml soku z cytryny i 30 ml syropu miętowego. Na koniec mieszamy.
Podsumowanie
Limoncello jest aromatycznym likierem pochodzącym z Włoch, gdzie ma długą tradycję. Jest uniwersalnym trunkiem, który sprawdza się jako dodatek do wielu drinków i deserów, a równie dobrze smakuje w czystej postaci.