Kto leżąc na plaży w tropikalnych upałach wyspy Bali nie marzy o zimnym, orzeźwiającym piwku? Lokalne piwo o nazwie Bintang to indonezyjska wersja Heinekena i sprawdza się tam idealnie. Smak faktycznie przypomina Heinekena, ale uważam, że jest o wiele lepszy. Na butelce obu piw widnieje ta sama czerwona gwiazda („bintang” to „gwiazda” w języku indonezyjskim).
Nieco pararametrów piwa Bintang
Jest to jasne piwo o zawartości alkoholu 4,8%, ma wyrazisty smak chmielu, miodu, słodu i owoców cytrusowych. Jest delikatne i mocno gazowane.
Jak to się wszystko zaczęło? Jak to piwo stało się prawdziwie lśniącą „gwiazdą” słynnej lokalnej marki? Dlaczego Heineken jest uważany za siostrzane piwo Bintanga? Wszystko oparte jest na faktach, które ciekawie splatają się z tym, że kiedyś Indonezja była kolonią holenderską, skupioną w tym czasie na wyspie Jawa.
Browar, w którym narodziło się piwo Bintang, został założony w 1929 r. pod nazwą NV Nederlandsch Indische Bierbrouwerijen. W 1936 r. Heineken NV stał się głównym udziałowcem a w następnym roku firma po raz pierwszy wprowadziła piwo Heineken na rynek indonezyjski. Podczas drugiej wojny światowej zaprzestano produkcji piwa Heineken, ale niedługo po odzyskaniu przez Indonezję niepodległości w 1947 r. piwo Heineken zostało ponownie wprowadzone na lokalny rynek. W 1957 r. rząd kraju przywłaszczył browar i zaczął go kontrolować przez następne dziesięć lat. W 1967 r. Heineken wznowił jego działalność i zmienił później nazwę na „Multi Bintang Indonesia”.
Mimo tego, że Indonezja to w większości muzułmański kraj a cena dla mieszkańców wysp jest stosunkowo wysoka w porównaniu do ich niskich zarobków to Indonezyjczycy uwielbiają Bintanga. Świadczy o tym ilość 50 mln litrów sprzedawanych rocznie na terenie kraju.
Piwo można dostać w dwóch pojemnościach: mała butelka 330 ml i duża 620 ml. Osobiście wolę kupować małe dlatego, że w tropikalnym klimacie piwo szybko nabiera temperatury i nie jest przyjemne picie ciepłego browarka. Zdania są tu jednak podzielone, bo kupując jedno duże można zaoszczędzić aż 30% niż kupując 2 mniejsze. W sprzedaży jest również 2.0 % i 0.0 % Bintang Radler o smaku cytryny lub grejpfruta.
Na Bali Bintang jest dostępny absolutnie wszędzie, we wszystkich barach i restauracjach, supermarketach, całodobowych sklepach wielobranżowych, kioskach przy ulicach i u lokalnych sprzedawców żywności. Zawsze znajdzie się jakaś dobra dusza, która z czeluści ulicznego kramiku wyciągnie zimne piwko dla spoconego turysty. Na każdym rogu można zakupić koszulki z Bintangiem, ręczniki, skarpetki, majtki z popularna gwiazda i co tylko chcemy na pamiątkę.
Za dużego Bintanga zapłacimy w granicach od 3 do 4 dolarów w zależności czy kupujemy w resorcie hotelowym, supermarkecie czy na ulicy.
Inne piwka indonezyjskie to np. Bali Hai czy Anker Beer. Nie są one jednak tak popularne jak gwiazdor Bintang.