[kkstarratings]Żorzanie niejednokrotnie udowadniali, że mają poczucie humoru (patrz chociażby wydarzenie Przystanek Żory – warto wyguglać). Nie inaczej było w prima aprilis. W jednym z lokalnych serwisów została opublikowana informacja, że jeden z przedsiębiorców, a dokładniej Radosław „Ozi” Góra prowadzący pub pod nazwą Ozi Pub, przy współpracy z miastem wyprodukuje pierwsze żorskie piwo.
I tak samo, jak Rybnik ma swoje Rybnickie, Racibórz – Raciborskie, a Jastrzębie – Jastrzębską Mozaikę, tak Żory miały mieć piwo Sari – ognisty trunek. Według redakcyjnych doniesień miało zawierać aż 7% alkoholu i nawiązywać do historii Żor (obejmuje ona m.in. kilka pożarów, które zniszczyły miasto Żory), a przy tym być łatwo dostępne w lokalnych sklepach w cenie nieprzekraczającej 6 zł.
Jak to przy każdym primaaprilisowym żarcie, tak i tutaj szybko pojawiło się sprostowanie, ale już było za późno – okazało się bowiem, że piwo Sari na pewno powstanie!
Skąd nazwa SariOz?
Do Radosława Góry odezwali się przedstawiciele Browaru JAP z Jastrzębia-Zdroju i przy współpracy z Jastrzębską Akcją Piwowarów oraz Żorskimi Przyjaciółmi Dobrego Piwa żorskie piwo stało się faktem. Ostatecznie zdecydowano się na nazwę SariOz, która jest złączeniem łacińskiej nazwy miasta Żory – Sari, oraz ksywy pomysłodawcy – Oziego.
300 butelek AIPA na start!
Premiera piwa miała miejsce dokładnie 25 maja 2016. Do sprzedaży trafiło 300 butelek piwa w stylu AIPA. Przy produkcji użyto trzech odmian chmielu, a mianowicie Simcoe, Mosaic i Citra, oraz drożdży S-04, słodu jęczmiennego i pszenicznego. Na etykiecie można było przeczytać, że „SariOz to piwo jasne, mocno chmielone, kuszące bogactwem aromatów. Tak, jak Żory kuszą historią, tradycją i nowoczesnością”.
Wystarczyły tyko dwa dni, aby zapasy całkowicie się wyczerpały. Pan Radosław z przedstawicielami browaru nie mieli więc innego wyjścia – zapadła decyzja o uwarzeniu kolejnej warki i tym razem do sprzedaży trafiło 500 butelek piwa w stylu APA z zawartością alkoholu 5% (IBU 38; skład: chmiele Marynka, Taurus, Mosaic, słód jęczmienny i pszeniczny). I tutaj zapasy wyczerpały się bardzo szybko, bo w zaledwie 2 tygodnie.
Kilka słów o piwie SariOz
SariOz ma przydatność do spożycia 21 dni, sam proces warzenia z fermentacją trwa minimum 5 tygodni. Najlepiej smakuje schłodzone do temperatury 8-10 stopni Celsjusza. Warzone jest w rybnickim Browarze Tragarz. Butelka bezzwrotna.
Twórcy piwa eksperymentują ze stylami, więc w zależności od okresu, w jakim je się zakupi, można trafić na styl American Pale Ale, American Amber Ale, Irish Red Ale, Scottish Red Ale.
Piwo dostępne jest w stałej sprzedaży w Ozi Pub przy ul. Moniuszki 9 w Żorach (woj. śląskie). Oferta pubu obejmuje zarówno wyśmienitą muzykę, w tym koncerty na żywo, a jak wiadomo, jest to najlepsza oprawa do degustacji piwa.
Ocena SariOz
Osobiście miałam przyjemność skosztować AIPA. Mogę napisać, że samo piwo to żadna rewolucja – jest poprawne i przyjemnie orzeźwiające. W smaku czuć przede wszystkim całe owoce cytryny i grapefruita (z pestkami i otoczką włącznie), do tego nuty ziołowe nadające lekkiej gorzkości.
Ale w tym wszystkim nie o piwo chodzi. To przede wszystkim udane posunięcie biznesowe w dobie, kiedy to piwa rzemieślnicze królują w sklepach, a konsumenci odchodzą od tradycyjnych koncernowych piw na rzecz ofert mniejszych browarów. Przede wszystkim jednak jest to udana akcja wizerunkowa dla miasta Żory, które doczekało się swojego piwa i piwosze (w tym ja :)) z całej Polski to doceniają.
Autor: piwoszka
Chcesz opublikować swój artykuł? Dołącz do nas!